Ture Ryberg, skrivbord, utfört 1951

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

TURE RYBERG, skrivbord, utfört 1950 för den egna bostaden, utfört hos J.E. Blomqvist Möbelverkstäder i Storvreta, mahogny, rektangulär skiva, kvadratiska ben med benavslut av mässing, lös hurts med lådor med dragknoppar av mässing, utfällbart ritbord infällt under skivan, höjd 67, 186 x 82 cm, slitage

PROVENIENS
Familjen Ryberg. Skrivbordet ritat och tillverkat för arkitekt Ture Rybergs (1888-1961) egen bostad.

Originalkvitto daterat 24 februari 1950 medföljer. Ture Ryberg betalade 270 kronor för bordet.

78

2021-05-25