Josef Frank, matbord, Svenskt Tenn 1940-tal

Klubbat för:

300000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

JOSEF FRANK, matbord/utdragsbord, Svenskt Tenn, beställd 1947, modellnummer 1013, formgivet omkring 1940, skiva i rotfaner av valnöt, tuja och alm med intarsiabård i svärtat trä, buxbom och mahogny, ben i mahogny, tre iläggsskivor (60 x 110 cm), höjd 73, 210 x 110 cm, total längd 390 cm, slitage, mindre skador, bordet mer blekt än iläggsskivorna

25

2021-05-25