Åby Möbelfabrik, karmtolar, 1 par

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

16 000-20 000 SEK

ÅBY MÖBELFABRIK, karmstolar, 1 par, furu, 1930-40-tal, tunnliknande form, beslag av järnband, höjd 75, sitthöjd 40 cm, slitage

HISTORIK
Åby Möbelfabrik grundades redan vid 1900-talets början. Verksamheten hade det tufft i många år men efter 1935 så ljusnade det och 1939 hade man 90 arbetare anställda. Man tillverkade här möbler av hög kvalitet som matsals- sovrum- och sportstugemöbler både inom landet men kom även att exportera möbler till England, USA, Tyskland, Frankrike och de nordiska länderna. Man kom även att sälja möblemang till ambassaderna samt även till Nordiska Kompaniet i Stockholm. Fabriken var igång fram till 1976.

41

2021-05-25