Bestick silver Georg Jensen modell Konge

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

JOHAN ROHDE, matbestick, 46 delar, sterlingsilver, Georg Jensen Köpenhamn 1930-40-tal, varierande ålder och stämplar, modell Konge, design 1915 nr 130, bestående av 12 smörgåsknivar (17 cm), 10 smörgåsgafflar (14,4 cm), 11 mindre skedar (14,6 cm), 10 moccaskedar (9,9 cm), 1 kompottsked (16,8 cm), 1 smörkniv, 1 liten slev (17,5 cm), vikt exkl. knivar med stålblad 835 g

206

2020-11-24