Arvid Pettersen, Utan titel

Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel
Arvid Pettersen, Utan titel

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

ARVID PETTERSEN
Norge, född 1943
Utan titel
Signerad och daterad AP 88. Olja på duk, 200 x 100 cm.

UTSTÄLLD
Arvid Pettersen, Paintings 1989-90, Galleri F 15, Moss, Norge, Aarhus Kunstmuseum, Århus, Danmark, Kjarvalsstadir, Reykjavik, Island, Malmö Konsthall, Amos Andersonin Taidemuseo, Helsingfors
Galleri Solin, Stockholm 1996

Den norske konstnären Arvid Pettersen nominerades till Carnegie Art Award 1999. Den betydande konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Pettersens beundrare. 1985 visades hans verk på Moderna museet i Stockholm. Mellan 1993-2003 var han professor vid State Academy of Art i Oslo.

532

2020-11-24