Arne Norell, "Gary" fåtöljer 1 par 1950-tal

Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,

Klubbat för:

160000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ARNE NORELL, "Gary", (Tummen), fåtöljer, 1 par, Gösta Westerbergs möbler, Stockholm 1950-tal, formgivna 1952, ben i bok, stoppad sits och rygg i tyg, höjd 76 cm, slitage

HISTORIK
Arne Norell var verksmästare hos Gösta Westerberg. "Tummen" ritades 1952 och visades första gången under Önskehemsutställningen. Ny kostade den 365 kr.

LITTERATUR
Andreas Siesing, "Svenska möbler - folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis, Stockholm 2015, sid 8, modellen avbildad i annons från Gösta Westerberg år 1952.

67

2020-11-24