Jean Adrian, bord, Swedish Grace

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

JEAN ADRIAN, tillskrivet, bord, Swedish Grace, 1920-tal, skiva och hylla i bakelit med geometrisk dekor i rött, grönt och mörkgrönt, benställning och kantlister i mässing, nedtill rödmålade träklot, höjd 52, 57 x 37,5 cm, smärre slitage, ett klot med torrspricka

HISTORIK
Detta bord har många likheter med arkitekten Jean Sigfrid Adrians (1892-1986) inredningar. Man kan bland annat se det i den inredning han gjorde för biografen Strand i Stockholm vid 1920-talets slut. Efter sin sin examen vid Kungliga Tekniska Högskolan 1921 kom han både att praktisera i Sverige men även i Paris mellan åren 1922-24. Startade egen verksamhet i Stockholm runt 1935. Han har även ritat Sportpalatset (1929-1930) med flera byggnader i Stockholm.

11

2019-11-25