Ernst Billgren, Fynd 1006-2006

Klubbat för:

405000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

ERNST BILLGREN
född 1957
Fynd 1006-2006
Monogramsignerad. Blandteknik på pannå, 150 x 160 cm.
Utförd 2006

PROVENIENS
Lars Bohman Gallery, Stockholm
Stockholms Auktionsverk, Nutida vår 2015. Katalognr 1034

UTSTÄLLD
Tjyvar, Lars Bohman Gallery, Stockholm 2006
Ernst Billgren - Makalös inspiration, Läckö Slott, 2007

LITTERATUR
Ernst Billgren: Tjyvar, Galleri Lars Bohman, Stockholm 2006, avbildad på sidan 6 samt detalj på uppslag sidorna 38-39
Stiftelsen Läckö Slott: Ernst Billgren - Makalös inspiration, Stockholm 2007, avbildad på sidan 29

Ernst Billgren skapar med en omisskännlig kontinuitet, han uppvisar en mångfald som resulterar i ett unikt konstnärskap, olikt något annat i Sverige. Han är debattören, författaren, glaskonstnären, möbeldesignern, filmskaparen, scenografen, ja, listan går att göra lång, fritt rör han sig mellan dessa discipliner. Men framförallt är Ernst Billgren konstnären, en mångfascetterad sådan må så vara, men det är i konsten han står stadigast och det är här vi finner hans främsta skapelser, auktionens målning Fynd 1006-2006 ett tydligt exempel på detta.

Ständigt nyfiket undersökande kommunicerar han såväl med dagens samtidskonst som äldre tiders. 2006 presenterade Ernst Billgren en separatutställning med titeln Tjyvar på Galleri Lars Bohman i Stockholm. En utställning bestående av 25 målningar skapade under sommaren samma år. I målningarna finner vi de för Billgren så karakteristiska djuren: björnar, rävar, rådjur, fåglar, i slottslika och pompösa bebyggelser och rum. Djuren befolkar platserna och rummen, uppklädda i sina finaste utstyrslar, ofta i riddarlika rustningar. Djuren är tjyvar, de har kommit för att ta tillbaka det som egentligen tillhör dem. Till utställningen producerades en katalog som inleds med följande ord: "Den som gjort det här är ett monster och är det jag så tar jag livet av mig." Katalogen består, förutom bilder av målningarna även av utdrag ur olika förhörsprotokoll från olika stölder, alla med den ena bortförklaringen mer fascinerande än den förra.

Sommaren 2007 skapade Ernst Billgren en utställning på Läckö Slott - Makalös inspiration. Här sammanfördes en av den svenska samtidskonstens största, med 1600-talets välbekanta och betydelsefulla aktörer, ätten De la Gardie. I vår målning Fynd 1006-2006 finner vi även inspiration av De la Gardies skapelser, för visst är det slottet Makalös som inspirerat den pampiga byggnaden centralt placerad i bilden? I målningens framkant finner vi en grävling omringad av tre upphetsat flämtande rävar. Samtliga betraktar det fynd grävlingen har gjort, han lyfter på taket till det guldtorn han håller handen och finner där en liten fågel. I bakgrunden breder den makalösa guldstaden ut sig, med slott, kyrkor och imponerande byggnader, alla inbjuder de till fler fynd. I bildens vänsterkant står ett avvaktande rådjur, även det uppklätt i fin mundering, men guldfärgad, tillhör han kanske guldstaden? Nyfiket kikar han på gruppens fynd, frågan infinner sig oundvikligen: skall rådjuret sälla sig till skaran tjyvar måntro? Hela bildens högra del domineras av en skogens pelare, med en fjällad yta som tallens och granens kottar. På pelaren finner vi de guldpräglade bokstäverna MMVI - MVI. Och det är just härifrån målningen hämtar sin titel: Fynd 1006-2006, tusen år av byggande, tjyvar och fynd.

381

2019-11-25