Dick Beer, Dansös (Lindansös)

Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Dick Beer, Dansös (Lindansös)

Klubbat för:

240000 SEK

Utropspris

300 000-350 000 SEK

DICK BEER
1893-1938
Dansös (Lindansös)
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 100 x 73 cm.
Utförd 1918. Intygad på baksidan.

UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008
Dick Beer - impressionist & kubist, Millesgården Lidingö 2012 - avbildad sid 28

LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008, avbildad samt listad i verkförteckningen sidan 61
Millesgården: Dick Beer - impressionist & kubist, utställningskatalog 2012, avbildad på katalogens omslag samt sidan 26

392

2019-11-25