Sven X:et Erixson, Liv - död - liv

Klubbat för:

280000 SEK

Utropspris

300 000-500 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Liv - död - liv
Olja på duk 160 x 225 cm.

PROVENIENS
I arv inom konstnärens familj fram till idag

Den aktuella målningen är en förstudie till detalj i Heliga Korsets kapell vid Skogskyrkogården i Stockholm. Kapellet tillhör tillsammans med den stora Monumentalhallen, Trons och Hoppets kapell den anläggning som ritades 1935-1940 av Gunnar Asplund och som är, sedan 1994, ett världsarv.

Det var strax före 1940 som fresken i Heliga Korsets kapell tillkom. Med avklarat lugn berättar Sven Erixson om den dödes färd över havet mot solen, det är tillvarons kosmiska storhet som tonar oss tillmötes. Han "har en utomordentlig förmåga att suggerera en stämning som till sist kommer ur hans egen vitalitet, hans obändiga livsdyrkan. Människan är för honom endast en del av det stora naturundret med all dess grymhet och glädje, en växt som blommar och vissnar bland alla de andra i den yviga kretsgången liv - död - liv" (Erik Blomberg).

293

2019-05-16