Pablo Picasso, La Chapeau à fleurs

Klubbat för:

370000 SEK

Utropspris

300 000-400 000 SEK

PABLO PICASSO
Spanien 1881-1973
Le Chapeau à fleurs
Färglitografi och linoleumsnitt, 1963, tryckt på Arches papper, signerad Picasso i blyerts och numrerad 16/50.
S. 63 x 44,5 cm
Linocut in colors

LITTERATUR
B. 1149
Ba. 1304

PROVENIENS
Vicehäradshövding Bo Backström(1926-2012), Helsingfors

UTSTÄLLD
Hommage à Picasso, utställning anordnad av nutidskonst på konstmuseet Ateneum, 1967, katalognr 148

382

2019-05-16