Carl Malmsten, rullklaffssekretär, 1920-tal

Klubbat för:

5000 SEK

20 000-30 000 SEK

CARL MALMSTEN, rullklaffssekretär, 1920-tal, mahogny, nederdelen med två hurtsar, bakom vardera dörrar fyra lådor, överdelen med jalusi, bakom jalusi skrivskiva med dokumentfack och fyra lådor, ena sidan med uppfällbar skrivklaff, skyltmärkt Nr 9 STAB (Svenska Tändsticksaktiebolaget AB) No 998, höjd 106, 187 x 105 cm, slitage, ett lås saknas, lådornas lås går ej att låsa, två handtag med skador

HISTORIK: Svenska Tändsticksaktiebolagets huvudkontor i Stockholm ritat av Ivar Tengbom och inrett av Carl Malmsten 1926-27 hör till 1920-talets mest exklusiva svenska inredningar. Liknande skrivbord som detta fanns i Ivar Kreugers arbetsrum.

LITTERATUR : Tidskriften BOET, Otto Schultz, Göteborg 1928, jämför bild från Ivar Kreugers arbetsrum sidan 78.

42

2019-05-16