Pablo Picasso, "Owl Woman", vas, Frankrike 1951

Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,
Pablo Picasso,

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PABLO PICASSO, "Owl Woman", vas, Frankrike 1951, lergods, dekor av kvinnoansikte i svart och vitt, tillverkad i 500 exemplar, signerad EDITION PICASSO samt inpressat MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO, höjd 27,5 cm

PROVENIENS
Konstnären Harry Moberg (1927-2018)

UTSTÄLLD
Kristinehamns konstmuseum, "Picasso, Nesjar, Jacqueline", 16/5 - 13/9 2015.

LITTERATUR
Alain Ramié nr. 119

193

2018-11-20