Sigrid Hjertén, Blomsterstilleben med gladiolus

Klubbat för:

430000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Blomsterstilleben med gladiolus, astrar och ormbunkar
Signerad Hjertén. Olja på pannå, 62 x 50 cm.
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, Svensk-Franska Konstauktioner, hösten 1986, katalognr 150
Inköpt av nuvarande ägare på ovanstående auktion

440

2017-11-10