Bengt Lindström, Ansikte
Valmis
2017-05-11
568
| Korkein tarjous | 24000 SEK |
| Arviointi | 30 000-40 000 SEK |
BENGT LINDSTRÖM
1925-2008
Ansikte
Signerad Lindström. Olja på duk, 41 x 33 cm.
Inköpskvitto medföljer
.
PROVENIENS
Galleri Ofelia, Sundsvall (inköpt av nuvarande ägare 20 januari 1970)
.
Galleri Ofelias ägare, Gustav Holmlund, var god vän med Bengt Lindström och hade tillsyn över hans sommarvilla och ateljé i Sundsvall, de perioder konstnären befann sig i sin bostad i Paris.