Margareta Köhler, byrå

Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå
Margareta Köhler, byrå

Klubbat för:

Osåld

80 000-100 000 SEK

MARGARETA KÖHLER, byrå, för snickarmästare Carl Bergten, Stockholm 1930-tal, fanerad i valnöt med lådor och lister i mahogny, fronten med tre lådor, en lådbotten signerad i blyerts Carl Bergsten, höjd 80, 95 x 50 cm
LITTERATUR
Jämför med snarlik byrå i Firma Futurums butik illustrerad i,
Eklund Nyström, Sigrid, Möbelarkitekt på 1930-talet: om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig, Nordiska museet, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1992, s. 197.

6

2016-04-19