Skrin, barock

Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock
Skrin, barock

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SKRIN, barock, 1700-tal, troligen Tyskland/tyskt/nederländskt kulturområde, tenn, rektangulär form med karnissvängt lock, gjuten dekor av hopplister, maskaroner, pärlstavar och bevingade änglahuvuden, ymnig graverad dekor i form av figurer och vegetativa ornament, bär senare datering 1738, fronten med inskription TÆRA, locket med herde och herdinna, insidan med två änglar och blomsterkrans inneslutande ett hjärta med blommor och två händer som greppar varandra (trolovning), sidostycken med allegoriska figurscener symboliserande de fyra elementen - jord, eld, vatten och luft - efter förlagor från 1600-talets mitt av Michiel Mosyn/Cornelis Holsteyn, trepassformad nyckelskylt, volutformade fötter, nyckel medföljer, höjd 20, 22 x 18 cm, slitage, smärre lagningar, låset sannolikt ej ursprungligt, möjligen delvis omarbetat

LITTERATUR:
Edles Zinn, Wiesbaden 1974, sidan 38f, jämför graverad tennplatta från Staßburg, daterad 1709

I den äldre dekorativa konsten spelade tryckta mönsterböcker och andra bilder mycket stor roll. Det var dem som hantverkarna i första hand använde för illustrationer och andra utsmyckningar. Skrinet har en rik graverad dekor i form av olika figurscener. Förlagorna till fyra av dessa scener har återfunnits i British Museums samlingar (se även Hollstein/ Dutch and Flemish etchings, engravings and woodcuts c. 1450-1700). De föreställer nämligen de fyra elementen - jord, eld, vatten och luft. Framtill ses putti med sädesax, druvor och en korg med frukt, detta symboliserar jorden och dess rika gåvor. På baksidan framställ elden - putti som avfyrare en kanon och tänder eld med flinta. Kortsidorna elementet vatten - havet befolkat med stridande putti och tritoner - och luften - falkenerare och fåglar. De fyra bilderna här hämtade från samma serie av Michiel Mosyn efter den holländske målaren och gravören Cornelis Holsteyn. På skrinet är dock scenerna spegelvända.

1180

2020-12-09