Oscar Björck, Verner von Heidenstam

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

OSCAR BJÖRCK
1860-1929
Porträtt av Verner von Heidenstam
Signerad Oscar Björck. Olja på duk, 76 x 101 cm.
Utförd ca 1900

PROVENIENS
Professor Oscar Björck (1860-1929), Stockholm
därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD
Riksförbundet för Bildande Konst, Prins Eugen, J.A.G. Acke, Oscar Björck - Tre målare kring sekelskiftet, vandringsutställning 239, 1962, katalognr 48 (avbildad i katalogen)

Vänporträttet av Verner von Heidenstam (1859-1940) anses vara en av Oscar Björcks främsta. Nationalskalden och dåtidens superkändis avporträtteras år 1900 i samlad monumental form stående på altanen till sin djursholmsvilla med i bakgrunden Värtans blanka vatten. Målningen är ett fulländat exempel för det omtalade nordiska ljuset. En version av målningen finns på Göteborgs konstmuseum och en studie finns i samlingarna på prins Eugens Waldemarsudde.

Porträttet kan ses som en pendang till konstnärsvännen Richard Berghs "Nordisk sommarkväll", utförd vid samma tid. Målningarna är ett fullödigt uttryck för nationalromantikernas längtan att på målarduken forma sina innersta känslor i samklang med den nordiska naturen och dess särart.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1482

2020-12-09