Ivar Arosenius, Draken

Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken
Ivar Arosenius, Draken

Klubbat för:

220000 SEK

Utropspris

225 000-250 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Draken
Signerad och daterad IA 06. Akvarell och gouache på papper, 48 x 66 cm.

PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr. 321
Museet Kulturhuset, Borås 1988-89
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2000
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010

LITTERATUR:
Björn Fredlund: Ivar Arosenius, Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 151

1517

2020-12-09