Carl Milles, Skridskoprinsessa

Klubbat för:

250000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

CARL MILLES
1875-1955
Isprinsessan
Signerad Carl Milles, numrerad och daterad No 11 1947. Grönpatinerad brons, höjd 31 cm.
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud.

PROVENIENS
Professor Oscar Björcks dotter Ingrid Björck (1901-1973), gift med professor Gustav Nylin (1892-1961), Stockholm, sannolikt gåva av skulptören
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR
Henrik Cornell: Carl Milles, SAK , Stockholm 1963, sidan 258 i förteckningen

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1502

2020-12-09