Bruno Liljefors, Jägare med stövare

Klubbat för:

580000 SEK

Utropspris

500 000-550 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Jägare med stövare
Signerad och daterad Bruno Liljefors -91. Olja på duk, 51 x 70 cm.

PROVENIENS
Professor Harry von Eckermann (1886-1969), Edeby säteri, Ripsa, Södermanland
därefter i arv till hans son Claes von Eckermann (1914-1983), Södertuna, Frustuna, Södermanland
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

Målningen var en bröllopsgåva av grevinnan Wilhelmina von Hallwyl samt hennes make greve Walter von Hallwyl till dottersonen Harry von Eckermann då han ingick äktenskap med Ulla Christerson, dotter till viceamiral Jarl Christerson och Anna Smerling, den 27 mars 1912.

Bruno Liljefors återkom genom hela sitt konstnärskap till jägaren som motiv. Flera gånger målade han även sitt självporträtt som jägare, däribland ett som finns i Thielska galleriets samlingar, där han lagt sig bekvämt tillrätta på pass. I den självbiografiska "Det vildas rike" beskriver konstnären med egna ord sin syn på jägaren: "Han går inte särskilt fort och sin väg tar han mellan buskar och stenar enkelt och naturligt i enlighet med terrängens lagar. Han fastnar ej i ett snår eller behöver gå tillbaka. Han har en viss skygghet att synas lång väg och håller sig gärna sammansmältande med skogsbrynet. Bössan bär han i handen alltid redo. Han rör sig mjukt och stilla med ögat i full verksamhet inåt terrängen. Råkar han trampa på en torr kvist känner han sig skamsen och rodnar kanske över sin klumpighet. Här i det vildas rike".

Liljefors berättar vidare om hunden som kamrat och jaktpartner. De båda kompletterar varandra, ty utan sin husbonde är hunden blott en halv varelse som irrar runt och väntar på order, "Men i kompani med en värdig människa där han får tillfälle att stå till tjänst med sina fenomenala instinkter och sin trohet och offervillighet - som är absolut - kan det uträttas åtskilligt och leda till den vackraste och bästa behållning för båda parter."

I den aktuella målningen är det vinter. Stövaren har i det snöiga landskapet nosat fram djurspår invid en gärdsgård. Samspelet mellan de båda kamraterna skildras precis så Liljefors berättar om i "Det vildas rike".

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1580

2020-12-09