Sked silver omkr 1600

Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600
Sked silver omkr 1600

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SKED, oidentifierat bomärke, sannolikt Køge 1500-talets slut/1600-talets början, runt blad, vridet kort skaft, fyrsidig kronknopp med korsblad och överst ett ringhänge, delvis förgylld, längd 13,5 cm, vikt 57 g

Enligt Chr. Bøje (Danske Sølvstempler) är denna stadsstämpeln den tidigaste i Køge från 1500-talet.
Skedens utförande påminner mer om en skedmodell som tillverkades i området söder om Kristianstad (dåvarande Vä) med dåvarande städerna Kristianopel, Lyckå, Avaskär, Medelstad och Ronneby som också hade begynnelseinitialen under krona i sin stadsstämpel.

PROVENIENS
Har tillhört en familj i kristianstadstrakten de senaste generationerna

245

2020-06-10