Ljuskrona, sengustaviansk

Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, löst installerad ledbelysning, höjd 89, diameter 72,5 cm, smärre nagg, bättringar, senare ljuspipor

20

2020-06-10