Konsolbord & spegel, empire, av C.F. Thim

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL FREDRIK THIM (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), konsolbord & spegel, stockholmsarbete i empire, spegeln signerad med rödkrita bakom solfjäder Stockholm d 3 Juli 1823 J.P. Berggren (Johan Pehr B., född 1787, gesäll hos Thim omkring 1820), träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning i polerat guld och slagmetall sannolikt original, konsolen med sargdekor av akantus och dukatsnitt, bevingad grip med utslagna vingar, fotplatta med porfyrimitation, märkt med rödkrita N:o 2, skiva av carraramarmor, spegel med lunettformat krön och solfjäder, vridna pelare med bladhölster, nedre sargen med genombrutet växtornament, kvicksilverfolerade glas, konsolbordets höjd 85,5, 78,5 x 36,5, spegeln 161 x 74,5 cm, ställvisa lagningar

68

2020-06-10