Kanopkärlslock, Sentid, Holtermanns samling

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

KANOPKÄRLSLOCK, Sentid ca 664-332 f.Kr. (26-30:e dynastin), Egypten, föreställande Hapi (babianen) - en av Horus fyra söner, skulpterat trä och stuck, bemålad, märkt med inventarienummer H20, höjd 14,5 cm, skador, smärre lagningar och retuscher
Jämför kanopkärlslock i Medelhavsmuseets samlingar från Reinhold Holtermann collection, inventarienummer H17 (MME 1969:019) Imsety, inventarienummer H21 (MME 1969:020) Hapi, inventarienummer H26 (1969:025) Qebehsenuef

PROVENIENS:
Konstnären Reinhold Holtermanns samling (1899-1960), Stockholm, inventarienummer H20
därefter i arv till nuvarande ägare

Samtliga egyptiska föremål har förvärvats av Reinhold Holtermann i Egypten på 1920-talet. Han var en stor samlare av egyptiska föremål och deltog även vid utgrävningar som amatöregyptolog. Vid Reinhold Holtermanns död donerades merparten av hans stora samling till Medelhavsmuseet under namnet The Reinhold Holtermann Collection.

Locken till kanoperna är skurna i trä med en ytbehandling i form av en kalkhaltig stuck, sannolikt målade med färger där ägg eller animaliskt lim var bindemedlet. Alltså tempera eller limfärg.

139

2020-06-10