Gustaf Tenggren,

Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,
Gustaf Tenggren,

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Stilleben med rustning
Signerad och daterad Gustaf Tenggren 1913. Akvarell och täckvitt på papper, 67 x 46,5 cm.

UTSTÄLLD
Borås Konstmuseum, 2009
Åbergs Museum, Bålsta 2010

LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad helsida s. 25.

330

2020-06-10