Gustaf Tenggren,
Closed
2020-06-10
330
| Sold for | 26000 SEK |
| Estimate | 25 000-30 000 SEK |
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Stilleben med rustning
Signerad och daterad Gustaf Tenggren 1913. Akvarell och täckvitt på papper, 67 x 46,5 cm.
UTSTÄLLD
Borås Konstmuseum, 2009
Åbergs Museum, Bålsta 2010
LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad helsida s. 25.