Banketter, sengustavianska, av Erik Öhrmark

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813/16), ett par banketter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade EÖM, träskuren dekor, stoppade armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, hörnfleuronger, sarger med bladstav, avsmalnande bladhölstrade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och grönt, sitthöjd 42 cm
Ovanligt generös modell av bankett

PROVENIENS:
Carl-Fredrik af Petersens, Holmagården

31

2020-06-10