Antik figural Baotou/Pao-Tou, Kinamatta

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

BAOTOU/PAO-TOU, Kina, antik, figural med motiv föreställande Fenix-fågeln på trädgårdsklippa, i bakgrunden Wu-t'ung-träd, trädpioner och vattendrag och upptill Kinas röda sol, 139 x 207 cm, fläckar

PROVENIENS:
Köpt i slutet av 1970-talet hos Orientimport, Karl Åke Holm, Rådmansgatan, Stockholm

LITTERATUR
Lennart Larsson jr, Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm 1985, jämför mönster med Paotou-mattan nr 93 på sidan 82.

268

2020-06-10