Örhängen 1 par brosch guld och emalj

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

7 000-8 000 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, BROSCH/MEDALJONG, 14 k guld, 1800-talets senare del, koboltblå emalj, dekor med orientpärlor och granulater, örhängen med hängande droppar och stavar, krokar, höjd 7 cm, broschens baksida med fotogömma, längd 4,5 cm, totalvikt inkl. medaljongens inredning 29,7 g, droppar med smärre bucklor, brosch saknar troligen en hängande kläpp, öglor pålödda med tenn för upphängning i kedja, nål ej guld, låsets säkerhetsögla defekt

1228

2019-06-12