Glassköljare, empire, Dihl & Guérhard

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

GLASSKÖLJARE, ett par, parisarbeten i empire, firma Dihl & Guérhard (porslinsfabrik i Paris verksam 1781-1828), Angoulême Sprig Pattern, varav ena stämplad i rött Dihl Geurhard, krenelerad kant med dekor av växtornamentik, stiliserade hänklar, polykrom dekor av blåklint och guld, höjd 14, 28,5 x 21,5 cm, en hänkel lagad, enstaka smärre nagg

1118

2019-06-12