Brickbord, gustavianskt, tillskrivet Lundelius

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823) tillskrivet, brickbord, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med alrot infärgat i grönt, björk och jakaranda, oval skiva av svärtad plåt med geometrisk dekor, fyra lådor lådor med dragknoppar av ben, benanfanger med skurna guttæ, avsmalnande profilerade ben med hörnkonsoler, avslutande fothylsor med hjultrissor av mässing, höjd 75, 46 x 37 cm, obetydliga skador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 243, 249 & 252, jämför klaff- och brickbord av Anders Lundelius

91

2018-12-05