Nils von Dardel, Ateljéutsikt över Nybroplan

Klubbat för:

55000 SEK

Arviointi

60 000-80 000 SEK

Kuvaus

NILS VON DARDEL
1888-1943
Ateljéutsikt över Nybroplan
Akvarell på papper, 48 x 35 cm.
Utförd 1918

PROVENIENS
Museidirektör Rolf de Maré, Stockholm

UTSTÄLLD
Nils Dardel, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 126
Nils Dardel - Från 1904 till 1924, Malmö Museum, 1963, katalognr 85

LITTERATUR
Karl Asplund: Nils Dardel: del II, SAK 1958, De senare åren 1922-1943, upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten sidan 259

39

Päivämäärä:

2018-06-05