Johan Krouthén, Sommarlandskap

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHAN KROUTHÉN
1858-1932
Sommarlandskap
Signerad Johan Krouthén. Olja på duk, 50 x 75 cm.

PROVENIENS
Karl Leon Arfvedssons Konstutställning, Stureplan 15, Stockholm
Dr W. Dalgård, Leksand (inköpt på ovanstående konstutställning, den 12/6 1930, för 325 kronor)
därefter genom arv fram till nuvarande ägare

2100

2017-12-13