Olle Hjortzberg, Bukett med prästkragar

Klubbat för:

200000 SEK

250 000-300 000 SEK

OLLE HJORTZBERG
1872-1959
Midsommarbukett med prästkragar
Signerad och daterad Olle Hjortzberg 1945. Olja på pannå, 73 x 60 cm
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, 100 år - 1882-1982, katalog nr 420, Stockholm 1982, katalognr 76
.
Olle Hjortzbergs konstnärsgärning har av eftervärlden kommit att präglas av hans inspirerade stafflimåleri - fantastiska blomsterstilleben, målade i en skimrande färgskala. Målningen uppvisar en sällan skådad blomsterprakt, floran är outsinlig och de lätta penseldragen är av en mästares hand. Hjortzbergs popularitet som skildrare av svenska blommor är lika stark nu som då, för över ett halvsekel sedan. Häri ligger kanske själva essensen av den svenska folksjälen.
.
Sommaren är snart här, men innan våra ängsmarker slår ut i full blom kan vi njuta av Olle Hjortzbergs prunkande sommarbukett.

3020

2017-06-08