Lorentz Pasch d.ä., tillskriven, Greve Oxenstierna

Klubbat för:

75000 SEK

100 000-125 000 SEK

LORENTZ PASCH D.Ä.
1684-1750, tillskriven
Porträtt av greve Axel Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1679-1755) klädd i bröstharnesk och karolineruniform - stående knästycke
Olja på duk, 127 x 102 cm.
Utförd under 1700-talets första hälft

PROVENIENS
Hovrättssekreterare Axel Emanuel Durling, Stockholm
Häringe slott, Södermanland
Privat samling, Sverige

UTSTÄLLD
Svenska porträtt från tiden 1700-1850, Konstakademien, Stockholm 1917, katalognr 78

LITTERATUR
Sixten Strömbom: Svenska porträtt, Stockholm 1917, katalognr 78, avbildad

3016

2017-06-08