Byst, Grand Tour souvenir, föreställande Antinous

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BYST, Italien 1800-talets fjärde kvartal, Grand Tour souvenir, föreställande Antinous, signerad och daterad G. Le Pecoraro 1878 på löst infälld platta, carraramarmor, höjd 75 cm, kannelerad kolonn i trä medföljer, höjd 127 cm, smärre nagg och lagning, kolonnen med slitage och smärre skador

Antinous (omkring 111 e.Kr.-130 e.Kr.), var en vacker ung man från Bithynien i Mindre Asien, han var kejsar Hadrianus älskling och förtrogne. Antinous drunknade i 20-årsåldern i Nilen, enligt folksägnen offrade han sig för att, enligt tidens tro, kunna förlänga sin herres liv. Hadrianus tog hans död mycket hårt, och grundade till hans ära staden Antinopolis vid Besa, där gunstlingen omkommit.

Antinous gestalt blev ett omtyckt ämne i konsten. Kända Antinous-bilder är en byst i Louvren, den kapitolinska stoden, den vatikanska kolossalbysten, den så kallade San Ildefonso-gruppen, som tillhört drottning Kristina av Sverige, och reliefen i Villa Albani. Typen karaktäriseras av det nedböjda huvudet, omsvallat av rika lockar, med bred panna och rak, ädel näsa, stora, djupt liggande vemodigt drömmande ögon och yppiga, lätt slutna läppar. Ansiktet i sin helhet ger uttryck av barnslighet och oskuld, men andas på samma gång en smula sentimentalitet.

2265

2017-06-07