Bruno Liljefors, Ejdrar på skär

Klubbat för:

1400000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Ejdrar på kobbar och skär
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1897. Olja på duk, 61 x 151 cm.

PROVENIENS
Utlottad av Sveriges Allmänna Konsförening 1897
Överstelöjtnant Gustaf Sandell, Mörby
Inköpt av nuvarande ägares farfar på 1940-talet

LITTERATUR
Georg Nordensvan: Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932, En historik och jubileumsskrift, publ XLI, P.A. Norstedt & Söner, Stockholm 1932, avbildad sidan 208.
.
BRUNO LILJEFORS
Bruno Liljefors kände under hela sitt konstnärskap ett starkt intresse för naturen och han iakttog djuren under långsträckta perioder från jakthyddor och kamouflerade skydd, för att fästa i minnet deras karaktärer och beteenden. Hans vetenskapliga inställning till naturen skiljer sig från tidigare epokers fabelinspirerade djurbilder.
.
Liljefors hade även en enastående förmåga att ge sina målningar liv, de är mer än en saklig beskrivning av djurets utseende och omgivning. Han har skildrat sin förkärlek för naturmotiv med följande ord: "Jag har nämligen sen barndomen en egendomlig stark böjelse för de vilda djurens apparition ute, som gör att jag mest sysslar med återgifvande af dem. Jag tilltalas af deras uttrycksfulla bild af jämvikt och fullkomlighet i sitt slag och deras organiska sammanhang med den omgifvande naturen".
.
Det första steget till Liljefors skärgårdsmotiv blev vistelsen på Östra Lagnö år 1894. Tidigare hade konstnären hämtat sina motiv från fastlandet, men nu utökades hans motivkrets. Karaktärsfågeln ejdern skildras upprepade gånger flygande strax ovanför havsytan eller vilande på skären. De är ögonblicksbilder utvalda ur en större helhet som skildrar den svenska naturens specifika stämning och miljö ur djurens perspektiv. Konstnären ger oss en fängslande skildring av fåglarnas samspel i flocken. Han skildrar en grupp individer med sinsemellan olikartade attityder.

3009

2017-06-08