Anders Zorn, Gunnlöd

Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd
Anders Zorn, Gunnlöd

Klubbat för:

450000 SEK

Utropspris

500 000-600 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Gunnlöd
Signerad och daterad Zorn -86. Akvarell på papper, 27 x 18 cm.
I den fornnordiska mytologin är Gunnlöd skaldemjödets väkterska, dotter till jätten Suttung samt moder till skaldekonstens gud, Brage
.
PROVENIENS
Direktör Paul Tolls samling, Stockholm
Privat samling
.
LITTERATUR
Nils Fredrik Sander: Edda - Sämund den Vises Skaldeverk, Fornnordiska myt- och hjältesånger om de götiska eller germaniska folkens gamla gudatro, sagominnen och vandringar, med bilder af nordiska konstnärer, Stockholm 1893, avbildad sidan 139 (xylografen Gunnar Forssell utförde ett träsnitt efter denna akvarell).
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören, Stockholm 1949, upptagen i katalogförteckningen under år 1886, sidan 542, omnämnd sid 213 med följande text:
.
"Vackrast är en ung flicka i profil, med utslaget hår, som har något visst gemensamt med Miss Forbes och Christa Murphy. Det är bokens vackraste illustration. Träsnittet är utförd av Forsell och återspeglar ljusstyrkan i Zorns akvareller".

3052

2017-06-08