Louis Masreliez skissbok från italienska resan

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LOUIS MASRELIEZ (1748-1810), skissbok från konstnärens resa i Italien under 1770-talet, omfattar 67 studieteckningar i blyerts och bläck från framförallt Villa Farnese i Caprarola, Villa Lante i Bagnaia och Luca Signorellis fresker i Orivietos katedral, tvärfolio i samtida band märkt B., smutstiteln med påskrift deposition excellensen Wrangel London, 36 x 49 cm, bandet med slitage, blad med fläckar och veck

PROVENIENS:
Diplomaten greve Herman Wrangels samling (1857-1934)
Fil. dr. Carl David Moselius samling (1890-1968)

LITTERATUR:
Carl David Moselius: Louis Masreliez - med en inledning om Adrien och Jean Baptiste Masreliez´ verksamhet på Stockholms slott, Stockholm 1923, sidan 48f text, sidan 109 jämför första projekt till vestibulen på Haga, sidan 253 volymen omnämnd som deposition i Nationalmusei arkiv och handteckningssamling av greve Herman Wrangel

Louis Masreliez tillhör en av de mest inflytelserika konstnärerna under den gustavianska eran, tillsammans med sin far och bror kallades konstnärsfamiljen från Frankrike till Stockholm för att arbeta med de kungliga slottens inredning. Under större delen av 1770-talet vistades Masreliez i Italien för att studera den klassiska konsten och arkitekturen. Först tre år i Bologna, vidare till Rom 1774, där han befann sig mer eller mindre under åtta år, vilket innebar en betydande utveckling för Masreliez både som människa och konstnär. Under perioden besöktes också många av de kända byggnader som fanns i Roms omnejd, såsom Orivieto, Caprarola, Viterbo och Bagnaia, där Masreliez utförde studieteckningar av den typ som skissboken innehåller. Bland teckningarna förekommer bland annat studier av mur med maskaroner och kar som sedermera kom att utgöra förebilden för Masreliez första projekt till vestibulen på Haga.

Carl David Moselius blev filosofie doktor i Stockholm 1924 på en avhandling om Louis Masreliez med en inledning om dennes fars och brors verksamhet på Stockholms slott. Han deltog också vid restaureringsarbeten i Gustav III:s paviljong på Haga och Stockholms slott.

1159

2016-06-07