Gustavianska spegellampetter
Closed
2016-06-07
1126
| Sold for | 70000 SEK |
| Estimate | 75 000-100 000 SEK |
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska av stockholmskvalitet, för vardera två ljus, signerade PKS, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett, ramen med bandfläta och pärlstav, fäste för ljusarm med guttæ, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycken, 68 x 45,5 cm, slitage, en rosett med mindre variation