Gustavianska spegellampetter

Gustavianska spegellampetter
Gustavianska spegellampetter
Gustavianska spegellampetter
Gustavianska spegellampetter

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska av stockholmskvalitet, för vardera två ljus, signerade PKS, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett, ramen med bandfläta och pärlstav, fäste för ljusarm med guttæ, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycken, 68 x 45,5 cm, slitage, en rosett med mindre variation

1126

2016-06-07