Théodore Frère, Vy från Jerusalem

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

THÉODORE FRÈRE
Frankrike 1814-1888
Vy från Jerusalem sett i riktning mot Jaffaporten
Signerad Th Frère. Olja på pannå, 26 x 41 cm.
Signed and dated. Oil on panel.

Charles-Théodore Frère växte upp i Paris och inledde sina studier på École des Beaux-Arts för Jules Coignet och Camille Roqueplan. Han begav sig iväg på flertalet studieresor och var en flitig deltagare på Salongens utställningar där han företrädesvis presenterade verk med orientaliska motiv efter sina resor till Afrika och Mellanöstern.

Frère kom under hela sitt liv att fortsätta intressera sig särskilt för orienten och sprida dess motiv och mystik för omvärlden genom sitt konstnärskap. Han var, liksom sin bror Pierre-Edouard, en synnerligen produktiv och uppskattad konstnär. Frère var en av de få konstnärer som skildrade exotiska platser som Beirut, Damaskus och Palmyra på 1850-talet och några år därefter öppnade han en ateljé i Kairo. Snart knöts han till det franska hovet och var bland annat med i kejsarinnan Eugénies delegation som reste till invigningen av Suez-kanalen.

2219

2015-12-02