Spegellampetter, ett par, Niclas Falkengren

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), ett par spegellampetter, gustavianska, båda signerad NFG samt Jönköpings hallstämpel, för ett ljus vardera, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosetter och blomsterkvistar, ramen med band- och pärlstav, nedre kant med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, ett bakstycke märkt med nummer i tusch 358, ljushållare av mässing, ovala 65 x 47 cm, smärre skador

1095

2015-12-01