Skrivbord, rokoko, tillskrivet Lorentz Nordin

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LORENTZ NORDIN (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) tillskrivet, skrivbord, stockholmsarbete i rokoko, fristående, fanérat med jakaranda, beslag i mässing, skiva med uppsats och konturerad sarg, skinnklädd skiva med silversnitt, tre sarger med lådor av al, svängda ben med fothylsor,
märkt Grefve Löwen Södertelje, höjd 82, 110 x 72 cm, smärre fanérskador och lagningar

PROVENIENS:
Enligt märkning greve Löwen, sannolikt greve Fritz Löwen, Kallfors herrgård, Södermanland
Antikvitetshandlare Lars Olsson, Upsala 1968
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, jämför skrivbord av Lorentz Nordin från 1756 för Stockholms observatorium plansch 108 & 109

1042

2015-12-01