Per Krafft d.ä., tillskriven, Gustaf III

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

PER KRAFFT D.Ä.
1724-1793, tillskriven
Porträtt av Gustaf III klädd i svenska dräkten, bärandes Svärdsorden och Vasaorden kring halsen, Serafimerordens ljusblå band och kraschan, sittandes i en rikt möblerad interiör, hållande i höger hand brev, på det förgyllda skrivbordet en byst av Gustav II Adolf - sittande knäbild
Olja på duk, 65 x 52 cm.

En målning med identiskt motiv finns på Altonaer Museum i Hamburg, vilken är registrerad i Statens Porträttarkiv (SPA) 1967:832

PROVENIENS
Bukowskis, Internationella, höstauktion 1999, auktion No 514, katalognr 358

2088

2015-12-02