Kandelabrar, ett par, parisarbeten i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

PIERRE CHIBOUST (bronsgjutare i Paris verksam 1806-1824) tillskrivna, ett par kandelabrar, högklassiga parisarbeten i empire, sannolikt efter Charles Percier och Pierre Léonard Fontaines design, för vardera tre ljus, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig bas med postament, sidorna med vädurshuvuden och blomsterfestonger, front med vinlövskrans inneslutande profiler av antikiserande ansikten, stående pojke omslingrad av ormar vars huvuden bildar kandelaberarmar, bladhölstrade ljuspipor, höjd 63,5 cm, en ljusarm med lagning, spår av elektrifiering, retuscher
LITTERATUR:
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför Percier och Fontaines förlagor sidan 216f

Kandelabertypen föreligger i signerade varianter av Pierre Chiboust, där postamentets utformning och figurerna nära ansluter till auktionens kandelabrar. De påtagligt antikiserande dekordelarna har sannolikt sitt ursprung i Charles Percier och Pierre Léonard Fontaines design, som publicerades i ett omfattande planschverk 1827.

1070

2015-12-01