Helmer Osslund, Ångermanälven vid Österåsen

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

HELMER OSSLUND
1866-1938
Ångermanälven vid Österåsen
Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå av papp, 40 x 63 cm.
Utförd 1925
PROVENIENS
Banktjänsteman Eric Lilja, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 594, samling 1056

2033

2015-12-02