Einar Jolin, Utsikt över Kungsbroplan

Klubbat för:

255000 SEK

Utropspris

350 000-400 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Utsikt över Kungsbroplan
Signerad och daterad Jolin 1916. Olja på duk, 47 x 38 cm.
PROVENIENS
Professor Ragnar Josephsons samling
UTSTÄLLD
Eleganten Einar, Liljevalchs konsthall, Stockholm 2010, katalognr 35
LITTERATUR
Christian Faerber m.fl.: Konst i svenska hem, del 11, 1943, samling 1051, sidan 592
.
"Ända från min tidiga barndom har jag känt stora samlare. Efter en middag gjordes en rond i salongerna och galleriet, och värden förevisade sina skatter. Han talade och gästerna lyssnade. Han berättade hur han gjort sina kap, varvid jag minns, att när det gällde gammal konst han aldrig inköpt något för normalt pris: antingen hade han tack vare sin institution fått konstverket för en så fabulöst låg summa, att det utlöste ett sakförståndigt skratt från de församlade, eller också hade han gett ett så svindlande belopp, att siffran endast kunde förtroendefullt och i viskande ton repeteras från gäst till gäst. Jag minns vidare att han antydde att museernas tavlor av samma konstnärer, som han ägde, oftast, tyvärr, voro mindre lyckade repliker, det verkliga originalet hängde hos honom. När det gällde avdelningen för samtida konst, fanns det dels tavlor, som kommit till genom initiativ från samlaren till vännen-konstnären, dels tavlor som ingått i samlingen enbart för att stödja konsten. Hur som helst, efter rondens slut voro gästerna fyllda av en tacksam, men något trött beundran, men värden strålade av stegrad vitalitet. Man riktigt kände, hur hälsosam konsten var för tempot i hans blodomlopp och för hans allmänna välbefinnande.
.
Personligen beslöt jag mig tidigt för att aldrig samla konst, och jag har i stort sett lyckats därmed. Men tillfället har gjort, att jag ändå under årens lopp fått något på väggarna. Jag har gjort samma erfarenhet som storsamlaren från min ungdom - att dylika ting äga en sällsynt förmåga att stimulera livskänslan, att öka glädjen åt tillvaron. Och jag har även märkt, hur svårt det är att inte matta ut vänner och bekanta med min entusiasm över vad jag inte undgått att få ihop. Denna gång tänker jag emelleritd inte låta förleda mig."
Ragnar Josephson i Konst i svenska hem

2128

2015-12-02