Duchesse brisée, av Louis-Charles Mutel

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LOUIS-CHARLES MUTEL (mästare i Paris 1756), duchesse brisée, parisarbete i Louis XVI, signerade C*L*MUTEL, bemålad och träskuren valnöt, godronnerade krön med plymdekor, kannelerade avsmalnande ben, totallängd 228 cm, slitage, lagningar

1061

2015-12-01