Dryckeskanna silver Pihl Västervik

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DRYCKESKANNA, av Lars (Lorents) Pihl, verksam i Västervik 1730-55, årsbokstav B, kronologin ej utredd, cylindrisk, tre kulfötter och fotanfanger med reliefdekor av akantus, maskaroner och bérainslingor, tumknopp som fötterna, svängd hänkel med punsad béraindekor, plant lock med punsad béraindekor och ovala romerska profilbilder samt infälld medalj signerad A. Meibus F. (Anton Meybusch) (Meibus) 1699, vid mynningen bård med samma dekor som på locket, invändigt förgylld, höjd 20 cm, vikt 1373 g, i botten ätten Ehrensvärds vapenstämpel under adlig krona
PROVENIENS
Greve Carl Augustin Ehrensvärd, villa Liatorp, Helsingborg
Direktör Falk Simon Göteborg
LITTERATUR
Falk Simons Silversamling, nr 181 ( F. S. 155), plansch 54.

1180

2015-12-01