Carl Eldh, Flicka med Gloria

Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria
Carl Eldh, Flicka med Gloria

Klubbat för:

76000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

CARL ELDH
1873-1954
Flicka med Gloria
Signerad och daterad C.J. Eldh 1921. Guldpatinerad brons, höjd 103 cm.
Gjutarmärkt: Herman Bergman Fud
Gjuten hösten 1950
Marmorsockel medföljer, höjd 33,5 cm
LITTERATUR
Karl Asplund: Carl Eldh, SAK 1943, omnämnd sidan 182-183, jämför plansch 53
.
I ett brev från Carl Eldh till beställaren, daterat Bellevue 24 juli 1950, står följande: "Du blir glad att höra att Flicka med Gloria kan bli färdig i brons under hösten, möjligen under senare delen av september. Gjutaren har lovat detta. Personligen tycker jag om denna skulptur som sträcker sig mot ljuset och livet - i längtan och dröm."

2080

2015-12-02